32 kbps | 64 kbps | Premium


Stránky minulých ročníků:
> ročník 2007 | > ročník 2008


Umístěte si na vaše stránky naše bannery

Iva Bittová uzavře na Jazzinci své evropské turné

30.1.2009 | autor: Tomáš Katschner

Iva Bittová vnáší jiné dimenze, její vokální výlety a scatové improvizace by vyloudily obdivné úsměvy i na tváři Sarah Vaughan či Elly Fitzgerald (A.Verney, All About Jazz 2007).

Jedna z nejoriginálnějších hudebních osobností Iva Bittová o svém uměleckém konceptu říká: "..je to taková moje domácí muzika". Bittová je však doma všude, kam vstoupí, ať už je to folk, progresivní rock, avantgarda všeho druhu, vedení dětských sborů, v sólovém recitálu či s velkými symfonickými orchestry, v opeře, na divadle, ve filmu.. Do Trutnova se vrací po osmi letech s programem "Moravian Gems" (Moravské klenoty), v němž se kongeniálně setkávají staré lidové písně a balady s jazzem. Spolu s Bittovou přijíždí George Mraz, jenž patří mezi největší jazzové kontrabasisty hudebních dějin. Jeho výjimečnost dokládá velmi dlouhá řada těch největších jmen, mezi kterými svítí mj. Dizzy Gillespie, Count Basie, Oscar Peterson Trio, Bill Evans, Ella Fitzgerald, Charlie Mingus, Thad Jones / Mel Lewis Orchestra, Chet Baker, Stan Getz, aj. Jejich vystoupení podpoří spoluautor některých kompozic a renomovaný jazzový pianista a skladatel Emil Viklický, a legendární jazzových bubeník Laco Tropp. Vystoupení Ivy Bittové v rámci Jazzince je jedním z pouhých dvou koncertů v České republice a uzavírá její jarní evropské turné.

foto_482

Iva Bittová - zpěvačka, houslistka a herečka, pohybující se na vzrušujícím pomezí folklóru, alternativního rocku, staré a nové vážné hudby a jazzu. Vystupovala s kapelou Dunaj , bubeníkem Pavlem Fajtem, kytaristou Vencou Václavkem, zpívala a hrála divadle Husa na provázku, nahrála vysoko ceněné album s americkým souborem BANG ON A CAN a mimo jiné i doma i v zahraničí oceňované album MATER s hudbou Vladimíra Godára. Muzikantka, která v sobě skrývá obrovské množství energie a tvořivosti. Umí zpívat v opeře, spolupracuje s dýdžeji i klasickými hudebníky, nikdy však nezapře své moravsko-slovenské hudební kořeny.

foto_485

George Mráz - jeden z nejvýraznějších a nejžádanějších jazzových kontrabasistů na světě. V Americe žijící rodák z Písku koncertoval s Oscarem Petersonem, Stanem Getzem, Stephanem Grapellim, Johnem Abercrombiem a s mnohými dalšími jazzovými hvězdami. Jeho rovný tón, přesná intonace a zvláštní slovanská melodičnost ho řadí do první ligy světového jazzu.

foto_492

Emil Viklický - vystudovaný matematik, který hrával v legendárním SHQ Karla Velebného, po absolvování Berklee College nahrál několik jazzrockových alb , spoluhráč Luďka Hulana, Jiřího Stivína, Scotta Robinsona, ale i Vladimíra Merty, Zuzany Lapčíkové či Jury Pavlici. Od samého začátku své hudební kariéry, když v roce 1976 nahrál album V HOLOMÓCI MĚSTĚ, má blízko k moravské lidové hudbě, která v jeho zpracování neztrácí melodickou zvláštnost, zato však získává nové harmonické jazzové rozměry. Klavírní virtuóz a sofistikovaný komponista, který ani při technické bravuře neztrácí duši.

foto_494

Laco Tropp - košický rodák, jedna z velkých postav československého jazzu. Hrál prakticky se všemi, kteří za posledních 50 let něco v českém či slovenském jazzu znamenali, v posledních letech nejčastěji v triu Emila Viklického. Přesný, invenční bubeník, spolehlivý spoluhráč, citlivý muzikant.

foto_496

Bittová, Viklický, Mráz a Tropp v roce 2007 nahráli vynikající, moravskou hudbou inspirované album MORAVIAN GEMS. Jsou na něm upravené moravské lidové písničky a také Viklického původní kompozice. Vzrušující hudba, která nezaostává za "zmodernizovaným folklórem". K lidové hudbě přistupují s pokorou a zároveň se svobodnou tvořivostí. Je v tom nadhled zkušených muzikantů a také dětská fascinace hudbou, která tu zněla dávno před nimi.

foto_498

zpět
Jste . návštěvník těchto stránek