32 kbps | 64 kbps | Premium


Stránky minulých ročníků:
> ročník 2007 | > ročník 2008


Umístěte si na vaše stránky naše bannery

Napsali o Jazzinci 2009 (MF Dnes, Deník)

12.1.2009 | autor: Tomáš Katschner

MF DNES

KRÁLOVÉHRADECKÝ (KULTURA)
Ženy v jazzu, jazz v ženách
8. ledna 2009 0:00
Jedenáctý ročník trutnovské přehlídky Jazzinec nabídne hlavně muzikantky, třeba Ivu Bittovou a Ingrid Jensenovou
Trutnov - Na první pohled se zdá, že jazz je výlučně mužská záležitost. Měl sice své skvostné zpěvačky včetně královny Elly Fitzgeraldové, ale jiné muzikantky a skladatelky to měly daleko těžší. Když se v roce 1942 objevila profesionální hráčka na bicí Viola Smithová, nastala v americkém magazínu Down Beat vášnivá debata, zda hrát jazz ženy vůbec umějí. Dnes se už ví, že umějí. Dokázat to chce 11. ročník trutnovského festivalu Jazzinec, jenž má přitažlivý název Ženy v jazzu, jazz v ženách. Začne 19. února a skončí devátým večerem 26. dubna.
Dramaturg Tomáš Katschner se inspiroval výrokem zpěvačky Betty Carterové, proslavené hlavně duety s Ray Charlesem: "Jazz se příliš zintelektualizoval, zatímco emoce nechává kdesi vzadu. Mužům to obvykle uniká, ale začnou-li se na koncertě nudit ženy, které vnímají daleko senzitivněji, něco se s tou muzikou muselo stát. Věřte mi: Kdyby jazz měl víc interpretek, jeho problémy by pominuly." Zavedená moderní přehlídka s vlastním internetovým rádiem, s žánrovými přesahy a s mezinárodním zastoupením, která loni desátým ročníkem uctila úmrtí Joe Zawinula, letos pozvala třeba nejlepší světovou jazzovou trumpetistku současnosti Ingrid Jensenovou či neméně proslulou houslistku a zpěvačku Ivu Bittovou. Samozřejmě na ní nemůže scházet ani patronka českých vokalistek i mnoha hudebních akcí Jana Koubková. "Dřívmohla ženská, a to nejen v jazzu, maximálně k mikrofonu a zpívat to, co jí kapelník či skladatel dal, ale teď jsou ženy skvělými interpretkami i autorkami a vizionářkami. Do hudby umí dát svůj ženský svět, což ji rozhodně obohacuje. Dříve to bylo docela časté ve folku a rocku, kde se objevilo bezpočet písničkářek, ale pak se to naštěstí přeneslo i do jazzu, a to i u nás. Ženy si už dávno našly svoji cestu a spoluurčují jeho další vývoj. Za své jazzové umění sbírají národní či mezinárodní ocenění jedno za druhým, vedle zpěvu a klavíru mistrovsky ovládají jazzovou trubku, saxofon, kontrabas, bicí, šéfují svým vlastním bigbandům a komponují," říká dramaturg a zakladatel Jazzince a dodává argument nejsilnější: "Navíc se na to moc hezky kouká!"
K jazzu nemají daleko ani další hosté festivalu, věčná hledačka Lenka Dusilová, šansoniérka Hana Hegerová či vycházející hvězda evropského jazzu Beata Hlavenková.
Ani muži nepřijdou zkrátka. As Guests Duo neobvykle kombinuje klavír Michala Vanoučka s vibrafonem Miroslava Heráka, hradecká formace Dva, Bára a Jan Kratochvílovi zase s kytarou, saxofonem, počítačem a vším, co jim přijde pod ruku, hraje folklor neexistujících národů, hlavně severských. Loni vydala ceněné album Fonók.
Iva Bittová přiletí ze Spojených států, kde teď žije, jako zpěvačka, neboť se světovým kontrabasistou Georgem Mrazem, klavíristou Emilem Viklickým a bubeníkem Laco Troppem loni vydala album Moravian Gems (Moravské klenoty). Na něm, stejně jako před lety Zuzana Lapčíková, dokonale spojila jazz a staré moravské písně a balady.
Výraznou ženu u mikrofonu má i náchodská kapela 6NaChodníku, která se pustila do autorského šansonu staré školy a která v prosinci vydala debutové CD Bar Babylon. Houslistka Anna Mlináriková, stálý host Semaforu i Anety Langerové a absolventka bostonské Berklee College of Music, vystoupí se Swing sextetem, Jana Koubková se svým novým Quartetem, s nímž loni v Poličce nahrála výtečné živé album, a Elena Suchánková Sonenshine s vlastní formací Jocose Jazz.
"Vrcholem festivalu tradičně bude finále, které 14. března uvede izraelskoamerickou formaci Avishai Cohen Eastern Unit, mimořádný projekt Eternal Seekers Lenky Dusilové, Beaty Hlavenkové a Clarinet Faktory, nebo skupinu Baterky. Galakoncertem bude 26. března recitál Hany Hegerové. V dubnu v rámci mezinárodních seskupení se silnou českou účastí v Trutnově vystoupí nejslavnější jazzová trumpetistka, Kanaďanka Ingrid Jensenová v novém kanadsko-americkopolsko-českém projektu Beaty Hlavenkové či česko-polský Jaromír Honzák Quartet s výjimečným saxofonistou newyorské scény Chrisem Cheekem," uvádí Katschner. Více naleznete na www.jazzinec.cz.

Hradecký deník

Jazzinec 2009 složí poklonu ženám v mužském světě jazzu
Trutnov - Jeden z nejlepších (a také nejdelších) hudebních festivalů na východě Čech letos od 19. února až do konce září nabídne řadu zajímavých osobností, které leccos změnily v mužském jazzovém světě.
Ženy v jazzu, jazz v ženách - tento podtitul dostal do vínku 11. ročník festivalu Jazzinec v Trutnově. Dramaturg festivalu Tomáš Katchner se podle vlastních slov nechal inspirovat myšlenkou americké jazzové zpěvačky Betty Carter: "Jazz se příliš zintelektualizoval, zatímco emoce nechává kdesi vzadu. Mužům to obvykle uniká, ale začnou-li se na koncertě nudit ženy, které vnímají daleko senzitivněji, něco se s tou muzikou muselo stát. Věřte mi: kdyby jazz měl víc interpretek, jeho problémy by pominuly."

Hvězdnými hosty Jazzince 2009 proto budou opravdové dámy české hudební scény, které jazzu už léta kralují nebo s ním úspěšně koketují: nezdolná Jana Koubková, vycházející hvězda Beata Hlavenková, živelná Iva Bittová, hledačka Lenka Dusilová a také šansoniérka Hana Hegerová. Dámskou společnost v Trutnově ozdobí i přítomnost patrně nejlepší současné jazzové trumpetistky Ingrid Jensen.

"Ženy si už dávno našly svoji cestu k jazzu a spoluurčují jeho další vývoj," shrnuje letošní ženské téma Jazzince Tomáš Katchner. "Vedle zpěvu a klavíru mistrovsky ovládají jazzovou trubku, saxofon, kontrabas, bicí, šéfují své vlastní big bandy a komponují jazzová díla povznášející síly a krásy. Přitom prosadit se v jazzovém světě, který po léta fungoval jako čistě mužský, vůbec nebylo a není jednoduché."

Program Jazzince se bude tradičně odehrávat od února až do září na několika místech Trutnova a jeho součástí bude i řada výstav, poslechových večerů, filmových promítání a divadelních představení.

Otevřou jej 19. února koncerty slovenského As Guests Dua a královéhradecké formace Dva (její úžasnou a nezařaditelnou muziku jste mohli zaznamenat během silvestrovského večera na ČT2). Iva Bittová vystoupí v Trutnově 26. února. Doprovodí ji legenda jazzového kontrabasu Čechoameričan George Mraz v unikátním programu Moravian Gems, který podpoří klavírista a skladatel Emil Viklický a mistr jazzových bicích Laco Tropp.

zpět
Jste . návštěvník těchto stránek