32 kbps | 64 kbps | Premium


Stránky minulých ročníků:
> ročník 2007 | > ročník 2008


Umístěte si na vaše stránky naše bannery

Výborné a pestré semifinále

22.3.2009 | autor: Tomáš Katschner

Festivalové semifinále (jak se večeru se teřmi kapelami těsně před finále říkalo) dokázalo, že se jazz v Trutnově zabydlel a že trutnovské publikum umí ocenit kvalitní hudbu.
Už jen to, že dva dny před hlavním hvězdným finálovým večerem byla Koncertní síň B.Martinů zaplněna návštěvníky je velkým úspěchem.
Tři soubory - každý naprosto jiný - nás zavedly do třech odlišných prostor.

foto_589

KONCERTNÍ SÁL NEDABY

Kapela Nedaba byla na Jazzinec pozvána tak trochu náhodou. Postaral se o to jazzový organizátor z Brna, který zavolal s tím, že Nedaba má zrovna na tento termín odpadlý koncert v Bratislavě a že je to kapela, která by na Jazzinci neměla chybět. Svěřil se k tomu, že jelikož on sám pořádá řadu koncertů v Brně, tak ale už málokdy ho něco dokáže zaujmout tak, aby šel a kapelu soustředěně poslouchal. V loňském roce ho takto zaujala právě jen Nedaba.
Tuto kapelu tvoří samí dobří hráči - kapelníkem je Tomáš Sýkora (mj. učitel na Konzervatoři J.Ježka), dále výborný saxofonista David Fárek, bubeník Cyril Lojda, na kontrabas hrát Taras Vološčuk (vloni vystoupil na finále v kapele Limbo, dále působí v Čechomoru) a pak jedna velká legenda - trumpetista Michal Gera.
Nedaba zaujalo svou melodičností, smyslem pro atmosféru a dynamiku a samozřejmě výbornými muzikantskými výkony.
Nelze, než poděkovat za dobrý tip na tuto skvělou kapelu!

Česká jazzová legenda - trumpetista Michal Gera

Česká jazzová legenda - trumpetista Michal Gera

Kontrabasista Taras Vološčuk

Kontrabasista Taras Vološčuk

JAZZOVĚ-ŠANZÓNOVÁ KAVÁRNA ŠESTICE NÁCHODNÍKŮ

V nedalekém Náchodě vznikla formace, orientující se na autorský šanson. V jejím čele stojí Lucie Peterková, takže v letošním ročníku (věnovanému ženám v jazzu) tato zajímavá kapela chybět nemohla.
V jejich podání nejde o muzikantskou dokonalost, ale o vyprávění příběhů a pocitů. zajímavé je, že když Lucka zpívá zážitky ze svého ženského světa, tak autorem jejich vět je povětšinou kontrabasista tohoto souboru Milan Poutník.
Lucie umí vyprávět, křičet, smát se a předávat emoce. Má jistý divadelní vklad, takže její pohyb i komunikace na pódiu působí docela přirozeně.

foto_594

Základem kapely je pianista (a trochu i zpěvák) Tomáš Peterka. Ten je zároveň i autorem hudby u většiny skladeb.
Věřili byste, že je jinak známý z působení v punkových formacích?

foto_596

Koncert 6ti Na Chodníku se líbil, byl příjemnou změnou oproti instrumentálním palbám obou dalších kapel.
bylo zajímavé, jak málo stačilo k tomu, aby si člověk v bývalém kostele začal připadat jako v sešeřelé noční kavárně.

foto_599

VÝLET DO TEPAJÍCÍHO VELKOMĚSTA

Závěr večera byl hodně vzrušující. Česko-norské formace kolem trumpetisty Didrika Ingvaldsena zahrála tak, jak je to možné slyšet v newyorských klubech. Naprosto svobodná, nespoutaná a současná hudba!
Trumpetista Didrik se potkal se saxofonistou Radimem Hanouskem před rokem, zahráli si, zjistili že mají podobný hudební záběr a vznikl plán na několik českých koncertů. Didrik napsal repertoár, poslal ho Radimovi, ten zajistil bubeníka Martina Kleibela a když Didrik spolu s kontrabasistou Mikaellem Olssonem přijel do Čech, dva dny zkoušeli a pak vyrazili na turné, jehož součástí byl i trutnovský koncert.
Hra se zvuky, náznaky, ale i strhujícími sóly byla hodně uhrančivá. Obrovský příval soustředěné energie z pódia dokázal vyburcovat návštěvníky koncertu (kteří měli za sebou již dvě vystoupení a před posledním pracovním dnem v týdnu chtěli už jít asi i raději spát) k spontánním reakcím a vytleskaným přídavkům.

foto_602

Hvězdou večera vedle Didrika (a Radima) byl fantastický kontrabasista Mikaell Olsson, který určoval v kapele rytmus a tah. Neskutečně rychlá a tepající hra!

foto_604

zpět
Jste . návštěvník těchto stránek