32 kbps | 64 kbps | Premium


Stránky minulých ročníků:
> ročník 2007 | > ročník 2008


Umístěte si na vaše stránky naše bannery

Recenze alba Aurora Avishai Cohena od Petra Viziny (HN)

16.3.2009 | autor: Petr Vizina

Zde je recenze alba od Petra Viziny z Hospodářských novin.

foto_586

NA AUROŘE SE STŘÍLÍ Z BASY A ZPÍVÁ!


Basista Avishai Cohen přiváží do Česka album Aurora, na jehož "palubě" zní zpěvy StředomoříIzraelský basista Avishai Cohen se dvěma koncerty vrací do Česka, tentokrát se skupinou Eastern Unit. Příznivce jednoho z předních jazzových instrumentalistů nejspíš čeká překvapení; podobně jako další z jazzových hvězd zdomácnělých v Česku, totiž švýcarský trumpetista Eric Truffaz, natočil i Cohen ryze písňové album.

Na rozdíl od Truffaze si však může dovolit vzít všechny ty skvělé zpěváky z desky Aurora, která vyjde zanedlouho na respektované jazzové značce Blue Note, rovněž na turné.

Písně v hebrejštině, angličtině, španělštině a ladinu, tedy původně jazyce sefardských Židů žijících ve španělské Kastilii, totiž zpívá sám Cohen a izraelská zpěvačka Karen Malka. Dalšími členy kapely Eastern Unit jsou pianista Shai Maestro, Amos Hoffman, hráč na arabskou loutnu oud, a perkusista Itamar Doari. Dvanáctipísňová Aurora, kterou nahráli hudebníci ve stejném složení, jaké se představí i na dvou českých koncertech. Cohena a jeho Eastern Unit v sobotu přivítá národní finále jazzového festivalu v Trutnově, o den později pak pražský Palác Akropolis.

Cohenův nový repertoár, s nímž tentokrát přijíždí do Česka, je hostinou z ingrediencí středomořské kuchyně, lehkonohým cestováním prostorem, v němž se stejně jako na desce Aurora smíchaly španělské, arabské i hebrejské vlivy.

Umělecká a životní cesta letošního devětatřicátníka Avishaie Cohena, považovaného odborným tiskem za jednoho ze stovky nejvlivnějších jazzových basistů dvacátého století, nebyla tak průzračně prostá a samozřejmá jako melodie na Cohenově nové desce.

Bodem, který jej posunul mezi světovou extratřídu, bylo v roce 1996 pozvání do sextetu Origin pianisty Chicka Corey. "Chick chce, abych hrál věci, které jsem do té doby s nikým nehrál. Chová se k nám stejně, jako se k němu samotnému kdysi choval Miles Davis," řekl časopisu Down Beat o svém učiteli, u něhož začínal jako šestadvacetiletý mladíček a později pokračoval i v Coreově New Triu a na Coreově vlastní značce Stretch začal vydávat také svá sólová alba.

Cohenovu příběhu o izraelském mladíkovi, který se narodí v muzikální rodině, studuje hru na klavír, ale brzy se zamiluje do hry fenomenálního basisty Jaco Pastoria a přesídlí za hudebními vzory nejprve do Tel Avivu a později do New Yorku, nechybí odvaha ani napětí. Konečně, první americký rok pro něj znamenal i práci na staveništi, brzy si ale získal místo v "latino" bandech i orchestrech, včetně toho pro budoucnost nejdůležitějšího, vedeného panamským skladatelem Danilo Perezem, kde si jej Corea vyhlédl.

Setkání s Coreou znamenalo i spolupráci s hudebníky a zpěváky, jako jsou Alicia Keys, Bobby McFerrin nebo Herbie Hancock. Hlavně ale povzbuzení k hledání vlastní, originální cesty. I proto bude příští měsíc v Paříži patřit Cohenova hudba k hlavním položkám tamních oslav sedmdesátiletí značky Blue Note. Cohena si tam slovutné jazzové vydavatelství postaví do vitrínky jako mladou a nadějnou trofej. Čeští posluchači se mohou pokochat již tento týden.

zpět
Jste . návštěvník těchto stránek